Sprzedaż w ZEA

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków na świecie. Dubaj ze względu na rosnącą popularności i możliwości przyciąga przedsiębiorców z przeróżnych branż. Stabilna sytuacja ekonomiczna, przyjazna polityka do prowadzenia biznesu i duża otwartość rynku na innowacyjność sprawiają, że jest to idealne środowisko do wprowadzenia nowych produktów i usług. Jednak do osiągnięcia sukcesu w sektorze handlu konieczne jest zrozumienie ogólnie obowiązującego prawa, unikalnych cech i wymagań lokalnego rynku, a także preferencji klientów oraz panującej kultury biznesowej. Chcesz rozpocząć sprzedaż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Sprawdź poniżej, jakie wyzwania i możliwości czekają na Ciebie!

 

Co musisz wiedzieć? 

Przepisy panujące w  poszczególnych emiratach mogą znacząco różnić się od siebie. Każdy poszczególny emirat charakteryzuje się swoimi lokalnymi prawami dotyczącymi rejestracji poszczególnego typu działalności oraz jej prowadzenia. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich możesz założyć firmę korzystając z 3 głównych form spółek, uwzględnionych przez ustawodawcę (Free Trade Zone Company, Limited Liability Company oraz Offshore). Spółki w ZEA w typie Free Trade Zone Company powstały w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów korzystnymi warunkami lokalnej, jak i międzynarodowej wymiany handlowej. Organizacje z tej areny działają w specjalnie wyznaczonych Strefach Wolnego Handlu, których w całym kraju jest aż ponad 40. Sprzedaż w ZEA z wykorzystaniem preferencyjnych warunków Free Trade będzie odpowiednim wyborem. W celu dokładnego zrozumienia panujących przepisów i funkcjonowania rynku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces. Skorzystanie z zewnętrznych usług pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych błędów, zaoszczędzenie czasu, a także skuteczniejsze zrozumienie polityki biznesowej. 

 

Specyfika rynku ZEA

Ludność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bardzo zróżnicowana kulturowo, dlatego produkty wprowadzone na rynek powinny być uniwersalne i odpowiadać na potrzeby oraz preferencję wszystkich grup. Życie w Dubaju oraz pozostałych emiratach charakteryzuje się wysokim poziomem prowadzenia, co przekłada się na szczególne zwracanie uwagi na jakość produktów przez konsumentów. Największym zainteresowaniem wśród produktów eksportowanych z Polski cieszy się polska żywność, drewniane meble oraz jachty. Do innych eksportowanych produktów zalicza się m.in.: 

  • wyroby czekoladowe,
  • sprzęt i urządzenia z sektora obronnego,
  • urządzenia elektroniczne (laptopy, aparaty telefoniczne),
  • kosmetyki, 
  • inteligentne karty, 
  • papierosy. 

Przy eksportowaniu produktów na rynek Bliskiego Wschodu należy mieć na uwadze przepisy regulujące wymagania produktowe oraz formalne. W ZEA wyznaczone do tego zadania są specjalne jednostki, które sprawują nadzór nad spełnianiem standardów konkretnych grup produktów. Dla przykładu, jeśli Twoja sprzedaż w Dubaju będzie opierała się na produktach żywnościowych, na straży weryfikacji zgodności obowiązujących przepisów stanie Dubai Municipality. 

 

Licencja handlowa i agent ZEA

Sprzedaż w Dubaju lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymaga od zainteresowanego uzyskania licencji handlowej, którą otrzymuje się od władz, w którym owa działalność jest prowadzona. Otrzymana licencja ważna jest tylko w konkretnym regionie lub w specjalnie wyznaczonej strefie, a po jej uzyskaniu otrzymuje się indywidualnym kod importowy niezbędny do wprowadzenia towaru na rynek. Do eksportowania produktów w ZEA każdy zagraniczny przedsiębiorca potrzebuje partnera posiadającego obywatelstwo kraju należącego do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (lokalny agent). 

 

Sprzedaż w Dubaju – dlaczego warto?

Dubaj uchodzi za światowe centrum finansowania, ale to nie jedyny plus rozpoczęcia tam dystrybucji produktów. Sprzedaż w Dubaju gwarantuje dostęp do najbardziej rozwiniętych portów lotniczych oraz morskich na świecie. Obecnie porty handlowe w Dubaju są w stanie obsłużyć ponad 30 milionów ton ładunku, a ich strategiczne usytuowanie gwarantuje utrzymanie dużej przepustowości. Port morski Jebel Ali to jeden z największych portów, który łączy ponad 150 innych terminali na całym świecie. Transport morski to jedna z najkorzystniejszych form przewozu towarów, która charakteryzuje się stosunkowo niską ceną. Warto zaznaczyć również, że Jebel Ali połączony jest ze strefą wolnego handlu, tworząc największy kompleks handlowy bez opodatkowania oraz cła. W Dubaju znajduje się również 7 największy port lotniczy w skali całego globu, który również oferuje wiele siatek połączeń oraz możliwości dystrybucji produktów. 

 

E-commerce w ZEA

Sprzedaż w ZEA może dotyczyć również sektora handlu internetowego. Już od dawna szacuje się, że zakupy online w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są najszybciej rozwijającym się rynkiem w tym obszarze na świecie. Wiele badań wykazało, że mieszkająca tam ludność o wiele chętniej robi zakupy na platformach działających na lokalnym rynku, co daje dużą szansę przedsiębiorcom chcącym rozwinąć swój biznes sprzedaży online. Wśród korzyści prowadzenia działalności e-commerce wymienia się brak opodatkowania, korzystną infrastrukturę oraz rozwój metod płatności. 

 

Sprzedaż w ZEA – Podsumowanie

Dubaj oraz pozostałe emiraty gwarantują możliwości rozwoju sektora handlu międzynarodowego na bardzo korzystnych warunkach. Eksport towarów do Dubaju z Polski jest niezwykle popularny i obserwuje się znaczne zapotrzebowanie z ich tytułu wśród tutejszych konsumentów. Otwartość rynku na innowacyjność, niskie opodatkowanie oraz różnorodne formy spółek tworzą środowisko idealne do osiągnięcia sukcesu i zwiększenia zysku Twoje firmy. Jeżeli chcesz rozpocząć sprzedaż na terenie ZEA, skontaktuj się z doradcami inwestycyjnymi i biznesowymi, którzy pomogą Ci we wszystkich kwestiach.